Technologie švů

Co je na švech tak zajímavého, že si zaslouží celý článek? Laik si klepe na čelo, ale odborníci už ví kam tímto článkem míříme. Švy se totiž nerozdělují podle toho jakou barvou nitě jsou šité, ale na jednoduché, dvojité a dokonce trojité. Každý má své výhody a ty se Vám zde pokusíme přiblížit.

 

Jednoduchý šev

Z hlediska bezpečnosti je naprosto nedostačující. Tento šev se nehodí na exponovaná místa nebo na místa, kde při pádu předpokládáme kontakt s vozovkou. Při klouzání po asfaltu totiž nit shoří a jak je ze schématu švu patrné, celá konstrukce se rozpadne. Na místě švu je náhle díra a pak už se jezdec klouže ne po kůži hovězí nebo klokaní, ale po té své...

Schéma jednoduchého švu                                                                  Pozor, toto není dvojitý šev, ale dva jednoduché vedle sebe!

        

 

 

Dvojitý šev

Už z názvu plyne, že to bude něco lepšího a opravdu je. Ze schématu je jasné, že když se probrousí zvenčí viditelná podpůrná nit, systém drží pohromadě díky hlavní niti, která je chráněna přehnutou kůží. Používá se tam, kde je kontakt s vozovkou při pádu naprosto běžný. Tím vlastně myslíme úplně všechna místa. Dvojitý šev by měl být na kombinézách i kožených bundách samozřejmostí.

Schéma dvojitého švu

 

 

 

Trojitý šev

Tento šev je nejnáročnější na výrobu, proto ho nevidíme tak často. Už na pohled vypadá nejlépe. Je pevný stejně jako dvojitý, ale mnohem pohodlnější. Proč je pohodlnější je vidět na schématu - je totiž plochý. Pro tuto vlastnost se používá na zádech, loktech, v rozkroku nebo na kostrči. Především u závodních kombinéz, kde je pohodlí a bezpečnost naprosto nezbytná, najdeme trojitý šev v hojné míře.

Schéma trojitého švu                                                                                Trojitý šev po pádu- nit zmizela, ale komba drží

         

 

Klikěte na obrázek pro zobrazení většího náhledu

trojitý šev rukávu po pádu, BRNO 2009, MČR

trojitý šev na sedací části kombinézy po pádu a 30 metrech dření o asfalt, BRNO 2009, MČR

 
 
 

Novinky

čtvrtek, 13. února 2020 - Připravili jsme si pro vás slevy na vybrané mikiny v e-shopu 4SR! Více »

pátek, 27. prosince 2019 - Více »

úterý, 10. prosince 2019 - Funkční triko Six-Pack lze použít jako základní vrstvu nejen pro motorsport, ale pro jakýkoli sport s vysokou intenzitou zátěže. Více »

Další novinky