Technologie švů

Co je na švech tak zajímavého, že si zaslouží celý článek? Laik si klepe na čelo, ale odborníci už ví kam tímto článkem míříme. Švy se totiž nerozdělují podle toho jakou barvou nitě jsou šité, ale na jednoduché, dvojité a dokonce trojité. Každý má své výhody a ty se Vám zde pokusíme přiblížit.

Jednoduchý šev

Z hlediska bezpečnosti je naprosto nedostačující. Tento šev se nehodí na exponovaná místa nebo na místa, kde při pádu předpokládáme kontakt s vozovkou. Při klouzání po asfaltu totiž nit shoří a jak je ze schématu švu patrné, celá konstrukce se rozpadne. Na místě švu je náhle díra a pak už se jezdec klouže ne po kůži hovězí nebo klokaní, ale po té své...

Schéma jednoduchého švu                                                     Toto není dvojitý šev, ale dva jednoduché vedle sebe

 

 

 

Dvojitý šev

Už z názvu plyne, že to bude něco lepšího a opravdu je. Ze schématu je jasné, že když se probrousí zvenčí viditelná podpůrná nit, systém drží pohromadě díky hlavní niti, která je chráněna přehnutou kůží. Používá se tam, kde je kontakt s vozovkou při pádu naprosto běžný. Tím vlastně myslíme úplně všechna místa. Dvojitý šev by měl být na kombinézách i kožených bundách samozřejmostí.

Schéma dvojitého švu

Trojitý šev

Tento šev je nejnáročnější na výrobu, proto ho nevidíme tak často. Už na pohled vypadá nejlépe. Je pevný stejně jako dvojitý, ale mnohem pohodlnější. Proč je pohodlnější je vidět na schématu - je totiž plochý. Pro tuto vlastnost se používá na zádech, loktech, v rozkroku nebo na kostrči. Především u závodních kombinéz, kde je pohodlí a bezpečnost naprosto nezbytná, najdeme trojitý šev v hojné míře.

Schéma trojitého švu

Trojitý šev po pádu

nit zmizela, ale komba drží

Klikěte na obrázek pro zobrazení většího náhledu

trojitý šev rukávu po pádu, BRNO 2009, MČR

trojitý šev na sedací části kombinézy po pádu a 30 metrech dření o asfalt, BRNO 2009, MČR

 

 
 

Novinky

pátek, 6. dubna 2018 - Na dnešním trhu je kombinéz tolik, až je těžké se v nich orientovat a porovnat je. Někdy tak přijdete na nedostatky zakoupené kombinézy až po první... Více »

středa, 21. března 2018 - Jak vybrat správnou velikost kombinézy, jak by měla padnout a čím by měla být vybavena? Více »

středa, 14. března 2018 - Stejně jako první generace této bundy, je i Rebel III stěžejním modelem v naší klasické kolekci. Více »

Další novinky