4SR Kevlarové jeans - Co je to Kevlar?

Kevlar

V dnešní nano době, kdy se vědecké týmy po celém světě předhánějí v tom, komu se povede originálnější aplikace postavená na nanotechnologii je s podivem, že nejlepším materiálem pro motorkářské oblečení je stále kůže. Kde asi udělali inženýři chybu? Asi mají na práci jiné věci, ale občas se i na nás motorkáře usměje štěstí a z laboratoře unikne nějaká prudce použitelná novinka. Tak tomu bylo i v roce 1965, kdy se v rukách obrýleného génia objevil poly parafenylen tereftalamid. Říkejme mu třeba Kevlar®.

Kevlar formula
 

Pro své unikátní vlastnosti našel uplatnění v mnoha oborech. Je pevnější a lehčí než ocel, výborně odolává otěru a své vlastnosti si zachovává i při vysoké teplotě. Například při 160°C ztrácí 10% pevností až po 500 hodinách. Při této teplotě se konkurenční vlákna už taví.


Kevlar je nejpevnější z běžně dostupných a použitelných materiálů, jen kosmická vlákna budoucnosti ho nechávají za sebou.
Zdroj: Ullmann's Encyclopedia of Industrial Chemistry

Kevlar® sublimuje při teplotě 450°C a to je dost. I při vysoké horečce se tělo motorkáře této teplotě zdaleka nepřiblíží. Pere se obvykle na 40° a i kdybyste chtěli prát v tlakové nádobě jaderné elektrárny (300°C) Kevlar to dá.    


V otázce teplotní odolnosti jsou závěry ještě jasnější. Některá vlákna nepřežijí ani běžnou údržbu, jakou je žehlení.
Zdroj: Ullmann's Encyclopedia of Industrial Chemistry

Pro naše potřeby je tak Kevlar® naprosto bezkonkurenční. Při pádu a následném klouzání se totiž kontaktní plochy zahřívají na více než 200 °C.  Proto mohou na kůži vznikat i popáleniny druhého stupně, aniž by došlo k porušení vnějšího materiálu oblečení. V takové situaci jen teplotně odolný Kevlar neztrácí pevnost. Vlákna na bázi polyetylenu nebo polypropylenu jsou v ohrožení už jen v přítomnosti hospodyně se špatně nastavenou žehličkou, o teplotě výfuku nemluvě.

 

Kalhoty opatřené ochranou vrstvou Kevlar®, od firmy DuPont, můžeme pro použití na motocyklu s klidem doporučit a motorkářským džínám můžeme i nadále říkat Kevlarové, protože tento nepřekonaný král umělých vláken si náš obdiv plně zaslouží. Až příště budete uvažovat nad investicí do svého vybavení, nespokojte se jen s informací kolikrát je materiál pevnější než například ocel, ale ptejte se i na to jak zvládá teploty, kterým může být často vystaven.

O nás

Jsme česká firma, vyrábějící stylové a funkční motocyklové oblečení té nejvyšší kvality.
Sami jsme aktivní motorkáři a závodníci, proto je veškerý design, materiály, vývoj a testování pod naší osobní kontrolou. Vedou nás naše osobní zkušenosti.

Make Your Track Days Better
Založeno 2007

Kontakt

For Street Racing s.r.o.
Bošilec 106
373 64 Dynín
Česká republika
Prodejní místa

Tel.: +420 776 26 4444
 info@4sr.cz

Social media

       

© 2020 4STREETRACING
Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.