José Luis Perez Gonzales #73 - WorldSSP300 Most 2023 (1)

Body v poháru WSBK pro jezdce 4SR

pondělí, 31. července 2023

O uplynulém víkendu se konal na autodromu v Mostě jeden z největších motoristických svátků sezóny v České republice – mistrovství světa superbiků WorldSBK. Závodů se zúčastnilo celkem osm jezdců v kombinézách 4SR. Řada z nich nasbírala cenné body do světového šampionátu a došlo i na bednu. Osmý podnik sezony MS superbikových motocyklů MOTUL FIM Superbike World Championship 2023 hostil všechny tři kategorie jezdců na nejrychlejších motorkách světa, které vycházejí ze sériových strojů – Superbike, Supersport a Supersport 300. Počasí jezdcům moc nepřálo, všechny tři série zahřívacích tréninků absolvovali na vodě. Samotné závody se potom jely jak na suchu, tak na mokrém asfaltu a přezouvání mokrých a suchých pneumatik mnohdy zamíchalo konečným pořadím.

WorldSSP300

Nejlépe si s rozmary počasí poradil tovární jezdec 4SR José Luis Perez Gonzalez #73 (Kawasaki Ninja 400) z týmu Jakuba Smrže - Acolade Smrz Racing BGR. V pátečních volných trénincích se umístil celkově druhý a v sobotní kvalifikaci se mu podařilo pro český tým vybojovat historicky první pole position. V sobotním závodu se i přes skvělý start nakonec umístil až na páté pozici. Své mistrovství José předvedl v nedělním závodě, který startoval na suchu a dojížděl se za hustých provazů deště. V nervy drásajícím finiši nakonec urval krásné třetí místo, což z něj dělá vedoucího jezdce kategorie SSP300 se 117 body.

V Mostě si odbyl svou premiéru i Josého stájový kolega, mladičký slovenský jezdec Maxim Repák #16 (Kawasaki Ninja 400), který v sobotním i nedělním závodě vybojoval 13. místo, i když startoval až ze 30. respektive 29. pozice. Po víkendu tak aktuálně zaujímá 28. místo se 6 body v průběžném celkovém hodnocení. To je pro Maxe velmi skvělý úvod do světové extratřídy.

WorldSSP

Na stupně vítězů se dostal i další jezdec v barvách 4SR Raffaele De Rosa #3 (Ducati Panigale V2) z týmu Orelac Racing Verdnatura, který zajel v kvalifikaci 3. nejlepší čas. V sobotním závodě mu utekla bedna o 0.185 vteřiny a skončil na 4. místě, v nedělním závodě potom na 10. místě. V celkovém hodnocení mu tak po víkendu v Mostě náleží průběžné 9. místo s 95 body.

Důležité body do světového poháru nasbíral i aktuálně čtvrtý muž průběžného hodnocení Federico Caricasulo #64 (Ducati Panigale V2) z Althea Racing Team. I když se mu o víkendu nedařilo tak, jak by si představoval – v sobotním závodě dojel na 10. místě a v neděli si ještě o jednu příčku pohoršil – dokázal si připsat 11 bodů. Celkově má na kontě 167 bodů a zaujímá průběžné 4. místo.

Opačný trend předvedl Federico Fuligni #22 (Ducati Panigale V2) z Orelac Racing Verdnatura, který dojel v sobotním závodě na 23. místě, zatímco v nedělním závodě dokázal vybojovat krásné 7. místo a připsat si tak 9 bodů do celkového hodnocení, ve kterém je aktuálně na 26. místě s 10 body.

Australský závodník Luke Power #68 (Kawasaki ZX-6R) z továrního týmu Motozoo ME AIR Racing kvůli technickým problémů do bojů vůbec nezasáhl a zůstává tak aktuálně na 36. místě průběžného hodnocení s 1 bodem.

WorldSBK

Doslova kalich hořkosti si v Mostě před domácím publikem vypil do dna jediný český zástupce v královské kategorii SBK Oliver König #52 (Kawasaki ZX-10RR). Nezačal přitom vůbec špatně, v prvním měřeném tréninku zajel čtrnáctý nejrychlejší čas a vše vypadalo na to, že by si z českého klání mohl odvézt první letošní body ve světovém poháru. Jenže, vše se začalo sypat hned potom.

Nejprve se ve druhém tréninku již nedokázal vyhnout kolizi jezdců před ním, sám havaroval a na jeho motorce se musel vyměnit rám. V sobotním závodě se technikům kvůli mechanickému problému nedařilo vyměnit přední kolo a Oliver tak ztratil více než půl minuty v závodě, ve kterém jel do té doby na bodovaném 14. místě. Nabrané zpoždění se mu již nepodařilo dohnat a do cíle tak dojel poslední na 20. místě. „Opravdu mě to hodně štve, chtěl jsem doma bojovat o bodované pozice,“ vyjádřil smutek ze sobotního závodu jezdec týmu Orelac Racing Movisio. Aby toho nebylo málo, v nedělním závodě ho technika zradila úplně. Oliver se sice z poslední startovní pozice dokázal probojovat až na sedmnácté místo, jenže ve čtvrtém kole vyjel ze zatáčky mimo trať a v sedmém ze závodu odstoupil. „Převodovka mě zlobila od druhého kola, byla tam zaseknutá dvojka nebo trojka,“ vysvětlil Oliver po skončení závodu. „Rozhodně jsem si to takhle nepředstavoval. Mrzí mě to kvůli českým fanouškům, kteří mě hnali dopředu.

Dalším jezdcem 4SR, který v Mostě startoval v královské kubatuře na divokou kartu, byl Hannes Soomer #38 (Honda CBR1000 RR-R) za tým PETRONAS MIE Racing Honda Team. Ten ale do bojů o body nezasáhl. Ve své premiéře na Superbike World Championship 2023 v sobotním závodě vyjel v 16. kole mimo trať a v tom nedělním dojel na poslední 19. pozici. To ale nic nemění na faktu, že je Hannes velmi úspěšným jezdcem Mezinárodního německého motocyklového šampionátu IDM, kde sedlá Hondu CBR1000 RR-R v týmu Enos Motorsport. Díky svému jezdeckému umu a estonskému původu je v tomto seriálu znám pod přezdívkou "The Baltic Bullet".

Oliver König #52 - WorldSBK  Most 2023 (12)
Raffaele De Rosa #3 - WorldSSP Most 2023 (4)